Ara
  • Nebi Durmaz

Yine ABD Yine Irkçılık

ABD'nin Oklahoma eyaletinde yolun ortasından yürüdüğü için gözaltına alınan iki siyahi gencin görüntüleri tepkilere neden oldu.


George Floyd'un Minneapolis'te gözaltına alınma sırasında polis şiddeti sonucu ölmesine yönelik ülke genelinde protestolar devam ederken, 4 Haziranda da Oklahoma Tulsa'da yaşanan olay ırkçılık tartışmalarının tekrar alevlenmesine sebep oldu. Polislerin üzerinde bulunan kameralarca kaydedilen görüntülerde, iki siyahi gencin sakin bir yolda yürürken iki polis tarafından arkalarından yaklaşılarak durdurulduğu ve yere yatırılarak ters kelepçe takıldığı görüldü.

Gençler polislere niye gözaltına alındıklarını sorarken polislerden biri trafiğe açık yolda yürümenin yasalara aykırı olduğunu söyledi.

Bunun üzerine iki siyahi gencin, yaya kaldırımı olmadığı için yolda yürümek zorunda kaldıklarını belirtmelerine rağmen polisin gençleri dinlemeyerek zorla polis aracına bindirdiği dikkat çekti.


Görüntülerde, gözaltı sırasında siyahi gençlerden biri, "Siz beni hapiste veya ölü olarak görmek istiyorsunuz." diyerek polisin ırkçı bir davranış sergilediğine dikkat çekerken, diğer gencin ise arkadaşını sakinleştirmeye çalıştığı görülüyor.

17-18 yaşlarında olduğu tahmin edilen iki gencin ters kelepçe ile gözaltına alınmasına tepkiler artarken, Tulsa Başkanı George Bynum olay hakkında soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Polis şubesinin, olaya gösterilen tepkiler üzerine polis kamerası tarafından çekilen gözaltı görüntülerini yayınlamak zorunda kaldığı belirtildi.

Görüş, Öneri, Reklam ve İşbirliği İçin Bize Ulaşın

haberbizizde@gmail.com

©2020, haberbiziz.com kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır. 

M.S.P Kuruluşudur.