Ara
  • Nebi Durmaz

Twitter Türkiye'de Yasaklanıyor Mu !

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter'ın 7 bin 340 hesabı askıya alması sonrasında sosyal Twitter'ın Türkiye'de yasaklanacağına dönük endişelerin yersiz olduğunu söyledi. Ünal, Türkiye'nin, Çin ve İran gibi yasakçı bir tavır değil; özgürlük, kontrol ve tedbiri benimseyeceğini ifade etti.


Mahir Ünal, CNN Türk'te katıldığı programda konuyla ilgili sosyal medya üzerinde gündeme gelen soruları yanıtladı; Twitter'ın yasaklanmasının söz konusu olmayacağını belirtti.


"Twitter tarafsız bir platform olmadığını ortaya koydu"

Twitter, geçen gün "AK Parti gençlik yapılanmasıyla bağlantılı olduğu" gerekçesiyle 7 bin 340 hesabı kapattığını duyurmuştu. Bununla ilgili söz konusu kullanıcılara ilişkin verilerin incelendiği bir rapor yayınladı.


Twitter'ın birlikte çalıştığı Stanford İnternet Gözlemevi tarafından hazırlanan rapor, sahte kimlik ve benzeri kullanıcı adlarıyla açılan hesapların 37 milyon tweetle AK Parti taraftarlığı yaptığını, CHP ve HDP'yi eleştirdiğini ortaya koydu. AK Parti yanlısı birçok "retweet halkası" oluşturuğunu ortaya koydu.


Mahir Ünal; ABD kökenli Twitter'ın Türkiye'den 7 bin 300 hesabı askıya almasına ve buna gerekçe sunduğu rapora tepki gösterdi.


Konuyla ilgili olarak Mahil Ünal; "Bu hesaplarla ilgili bir rapor hazırlanıyor. Raporun hazırlanma biçimi de ilginç. Kendi sundukları data üzerinden bir inceleme yaptığınızda, yeşil küre kullanan hesaplar olmadığı görülüyor. Raporun son derece ideolojik kaygılarla hazırlandığı ortada." ifadelerinde bulundu.


Mahir Ünal, "Twitter, Amerikan yargısına göre tarafsız bir platform. Herhangi bir şekilde içeriklere müdahalesi söz konusu olamaz. Tarafsız bir platform olarak, sadece veri sağlayıcı. Twitter bu kararla tarafsız bir platform olmadığını ortaya koydu. Barış Pınarı Harekatına destek vermenin kapatma nedeni olması kabul edilebilir mi?" diyerek tepkide bulundu.

Görüş, Öneri, Reklam ve İşbirliği İçin Bize Ulaşın

haberbizizde@gmail.com

©2020, haberbiziz.com kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır. 

M.S.P Kuruluşudur.