Ara
  • Nebi Durmaz

Sigara Koronavirüsü mü Tetikliyor ?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile sigara ve tütün kullanımları arasında önemli bir ilişki vardır.

Sigara kullanan bireyler de hastalığın daha ağır seyrettiğini söyleyen Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Melike Yavuz, "sigara için güvenli bir düzey yoktur" dedi.


SİGARA İÇEN BİREYLER DAHA ÇOK ETKİLENİYOR


Virüsün sigara içen bireyleri daha çok etkilediğini belirten Yavuz, "koronavirüs'ü solunum yollarını etkileyen bir hastalıktır. Ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği gelişir. Ölüme neden olan da daha çok bu durumlardır. Sigara bilindiği üzere en çok akciğerlerimizi etkiler. Sigara içenlerin akciğerlerinde içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişir. Hastalığın sigara içenlerde daha ağır seyretmesinin temel nedeni budur. Sigarayı azaltmak bu riski azaltmaz. Bilimsel çalışmalar sigara bırakma ne kadar erken gerçekleşirse sigarayla ilişkili hastalık riskinin de o kadar azaldığını göstermektedir. 30 yaşından önce sigara bırakanların sigarayla ilişkili hastalık riski zaman içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı seviyeye inmektedir.


Sigarayı azaltmayı değil, bırakmayı öneriyorum. Çünkü sigara için güvenli bir düzey yoktur. Günlük bir sigaranın bile kalp damar hastalığı riskini artırdığına dair yayınlar vardır" uyarısında bulundu.

Görüş, Öneri, Reklam ve İşbirliği İçin Bize Ulaşın

haberbizizde@gmail.com

©2020, haberbiziz.com kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır. 

M.S.P Kuruluşudur.