Ara
  • Çiğdem Alparğu

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN ENDİŞE VERİCİ KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI!

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici bir açıklama geldi. Buna göre yetkililer, salgının yaratacağı etkilerin henüz daha başında olduğumuzu belirtti.


Çin'de aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs geride kalan sürede tüm dünyada 30 milyonu aşkın insana bulaştı. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise resmi verilere göre 945 bin 92. Hal böyleyken Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen son açıklamalar durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. David Nabarro salgının seyriyle ilgili yaptığı açıklamada "Durum gerçekten çok ciddi. Daha henüz ortalarında bile değiliz. Virüsün dünya çapında yaratacağı sonuçların daha başındayız" ifadelerini kullandı.


15-49 ARASININ HASTANEYE YATIŞ ORANI ARTTI


Dünya çapında 30 milyondan fazla kişiye bulaşan virüse ilişkin DSÖ'de görevli epidemiyolog Maria Van Kerkhove, Kovid-19 vakalarında ortalama yaşın düştüğünü belirterek hastaneye kaldırılan vakaların yaş ortalamasının 15-49 yaş arasında olduğu ve hastaneye yatma oranlarında artış yaşandığını açıkladı.


"OLUMSUZ BİR ETKİYE YOL AÇACAK"


Dünya Sağlık Örgütü'nün Kovid-19 konusundaki özel temsilcilerinden biri olan David Nabarro, koronavirüs pandemisinin daha yeni başladığını ve sonuçlarının herhangi bir bilim kurgu filminden daha kötü olacağını söyledi. Nabarro, "Durum gerçekten çok ciddi. Daha henüz ortalarında bile değiliz.


Nabarro, mevcut durum nedeniyle hükümetleri de eleştirdi. Ülkelerin pandemi hazırlığına yatırım yapmamış olduğunu ve DSÖ'nün ocak ayındaki uyarılarını yeterince dikkate almadığını belirten Nabarro, mevcut durumu 'gerçekten utanç verici' diye niteledi.


"KONTROLDEN ÇIKMIŞ BİR SAĞLIK MESELESİ"


DSÖ yetkilisi, "Bu korkunç bir durum. Dünyayı sadece bir resesyona değil, muhtemelen yoksulların ve yeterince beslenemeyenlerin sayısını ikiye katlayan, yüz milyonlarca küçük iş yerini iflasa sürükleyen devasa bir ekonomik daralmaya yol açacak şekilde kontrolden çıkmış bir sağlık meselesi" diye konuştu. Yaratacağı sonuçların daha başındayız ve şahsen şuna inanıyorum ki, gerçekten çok olumsuz bir etkiye yol açacak" dedi.

Görüş, Öneri, Reklam ve İşbirliği İçin Bize Ulaşın

haberbizizde@gmail.com

©2020, haberbiziz.com kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır. 

M.S.P Kuruluşudur.