Ara
  • Nebi Durmaz

Ben Hep 50 Liralık Alıyorum !

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 19 kuruş indirim yapıldı.


Akaryakıtta gerçekleşen zam ve indirimler son zamanlarda çalkantılı bir hal aldı. Günümüzde Akaryakıta en pahalı ulaşan ülkelerden birisi olan Türkiye'de stabil bir fiyat olmaması tüketiciyi rahatsız ediyor.


2012 ve 2015 yıllarında devletin mercek altına aldığı akaryakıt fiyatları o dönemlerde firmaların belirli kriterlere uymasına ve indirimin alış fiyatına oranla yapılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Fakat 2020 yılında akaryakıt fiyatlarının artması tekrardan tepkilere yol açtı. Benzinin varil fiyatının 42 $ (321.98) a kadar gerilemesi sadece firmaları sevindirdi.


"Ben Hep 50 Liralık Alıyorum"


Maalesef ki bazı insanlar ben hep 50 liralık alıyorum, zam beni etkilemez diyorlar. Kısa tabirle şöyle açıklayalım;


Bugün; 50 Liraya - 6.20 Litre Benzin, 8.19 Litre Motorin Alınıyor.

11 Ağustos 2020 50 Liraya - 8.83 Litre Benzin, 10.03 Litre Motorin Alınabiliyordu


Ortalama bir hesapla bakıldığında 2 litre daha fazla yakıt alabiliyorduk. Tabii ki dolar kurunun sürekli yükselmesi benzin fiyatlarının artmasına sebep olmuş olabilir diyebiliriz fakat her ne kadar dolar kuru üzerinden alsak da varil fiyatının çok düşmüş olması fiyatların arttırılmasına bir gerekçe değildi.


Maaşımızı Dolarla almadığımız için mi Bu Kadar Pahalı ? 1 Dolar'a 1.12 Lire benzin alabiliriz. Asgari ücret üzerinden değerlendirecek olursak 2.324 lira 303 dolar yapıyor. Asgari ücretin açlık sınırının altında olması da sadece akaryakıt değil yaşam koşullarının da daha da zor olduğunun göstergesidir.


Ne de olsa ben hep 50 liralık alıyorum ! beni ilgilendirmiyor.


Görüş, Öneri, Reklam ve İşbirliği İçin Bize Ulaşın

haberbizizde@gmail.com

©2020, haberbiziz.com kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır. 

M.S.P Kuruluşudur.