Ara
  • Çiğdem Alparğu

1 EKİM DÜNYA KAHVE GÜNÜNÜN ÖNEMİ!

Dünya Kahve Günü, 78 ülkede her yıl 1 Ekim tarihinde kutlanıyor. Kahveyi bir içecek olarak herkese tanıtan Dünya Kahve Günü'nde birçok etkinlik düzenleniyor. İşte kahve tutkunlarının en sevdiği gün olan Dünya Kahve Günü'nün önemi...


Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)’ya kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle “Kahve Günü” olarak kutluyor. Kahve üretiminin yüzde 98’ini, tüketiminin ise yüzde 83’ünü oluşturan üye ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor.


ICO kutlamaların 29 Eylül’de başlamasını, 1 Ekim’in ise Dünya Kahve Günü olarak kabul edilmesine karar verdi.DÜNYA KAHVE GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?


Dünya Kahve Günü adı altında 29 Ekim’de yapılan kutlamanın kaynağı Japonya’ya dayanıyor.


1983 yılında Japonya Kahve Birliği’nin öncülüğünde kutlanan Kahve Günü, 2005 yılında Amerika’da resmi hale gelmiştir.


KAHVE NASIL KEŞFEDİLDİ?


Birçok kaynakta kahvenin dünyaya Etiyopya'dan yayıldığı belirtiliyor. Kahve çekirdeklerinin nasıl keşfedildiğine dair anlatılan bir hikaye oldukça ilginç. Milattan sonra 700 yılında, Etiyopya'da Kaldi adında bir çoban keçilerini otlatırken, onların garip davranışlarını fark etti. Hikayeye göre keçiler dans ediyorlardı. Kaldi'nin keçilerini otlattığı yerde bulunan kırmızı meyveler dikkatini çekti. Keçilerin, bu meyvelerden yediği için böyle davrandığını düşündü.


Hikayenin devamı ise kaynaklara göre farklılık gösteriyor. Bazı kaynaklara göre Kaldi, bu sihirli kabul ettiği meyveyi bir keşişle paylaşıyor ve keşiş bütün gece uyanık kalmasını sağlayan bir şey bulmaktan mutluluk duyuyor. Hikayenin diğer bir versiyonuna göre ise Kaldi kahve çekirdeklerini bir Keşişe götürüyor. Ancak keşiş kahvenin kullanımını onaylamayarak meyveleri ateşte yakıyor.


Sonuç olarak bu hikayelerden hangisi gerçek olursa olsun bundan kısa bir süre sonra kahve çekirdekleri öğütüldü ve bugünki hoş aromasıyla bilinen ilk kahveyi üretmek için kaynatıldı.


KAHVENİN FAYDALARI NELERDİR?


Kahvenin keşfedilmesiyle ya da dünyada yayılmasıyla ilgili birçok enteresan hikaye var. Ama kahvenin biraz da sağlığa olan etkilerine bakmakta fayda var. Bugün birçok insanın güne kokusuyla başladığı kahvenin faydaları neler? Her gün kahve içmek zararlı mı?


Zihni açması, uyanıklığı ve enerji düzeyini arttırması ve zindelik sağlaması gibi etkileriyle bilinse de kahvenin faydaları bununla sınırlı değil.


Kahvede bol miktarda bulunan kafein adlı bileşen, tüketimin ardından hızla kana karışarak beyine ulaşır. Burada üretilen ve uyku haline neden olan adenozin adlı nörotransmitteri inhibe ederek (bloklayarak) uyanıklığı arttırır, enerji düzeyini yükseltir.


Beyindeki bu etkisi sayesinde kahvenin aynı zamanda ruh halini, hafızayı, reaksiyon süresini ve genel anlamda bilişsel fonksiyonları iyileştirdiğini gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcuttur.


YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR


Vücutta bulunan yağların parçalanmasına ve ortaya çıkan serbest yağ asitlerinin enerji üretiminde kullanılabilmesine yardımcı olan kahve, bu olumlu etkilerine karşın sade olarak tüketildiğinde sıfıra yakın bir kalori içeriğine sahiptir.


Bu nedenle zayıflama diyeti uygulayan sağlıklı bireyler, diyetlerini desteklemek ve kilo vermelerini hızlandırmak adına günde 2 fincan sade kahve tüketebilirler.


Aynı zamanda vücudun antrenmanlar için ihtiyacı olan enerji düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunur. Spor aktiviteleri veya fitness ile ilgilenen sağlıklı bireylerin spor salonlarına gitmeden yaklaşık yarım saat önceki süreçte sade kahve tüketmesinde fayda vardır.


Görüş, Öneri, Reklam ve İşbirliği İçin Bize Ulaşın

haberbizizde@gmail.com

©2020, haberbiziz.com kurulmuştur. Tüm Hakları Saklıdır. 

M.S.P Kuruluşudur.